Pretorul sectorului Centru, Vadim Hîncu, invitat la Festivalul ”Simfonia Lalelelor”, la Pitești
În perioada 11-13 aprilie 2025, o delegație a Primăriei municipiului Chișinău reprezentată de Viceprimar, Irina Gutnic și Pretorul sectorului Centru, Vadim Hîncu se află la Pitești, România.
În fiecare primăvară, în apropierea Floriilor, Piteștiul este în sărbătoare. Cel mai cunoscut eveniment floricol din România, Festivalul ”Simfonia Lalelor” a ajuns la a 48-a ediție.
Peste 90 de soiuri de lalele și 450 000 de bulbi înfloriți în tot orașul au întâmpinat mii de oaspeți veniți de pretutindeni la sărbătoarea desfășurată în aceste 3 zile. Delegația din Chișinău s-a pomenit într-o grădină de culori, programe culturale spectaculoase și atracții gastronomice impresionante, paradă, creații ale floriștilor, mini-grădini amenajate de copiii școlilor din Pitești, expoziții și aranjamente floricole inedite, show-uri și concerte.
De asemenea, în contextul vizitei de lucru, în prima zi de deschidere oficială a festivalului, reprezentanții municipalității din Chișinău au avut un schimb de experiență privind activitatea domeniului administrației publice locale cu colegii din cadrul Primăriei Călinești, primar- Mihai Georgescu și Consiliul Județean Argeș, vicepreședinte- Marius Nicolaescu.
În baza relațiilor de înfrățire a orașelor Chișinău și Pitești, funcționarii Primăriei și ai Preturii sectorului Centru participă al treilea an în cadrul Festivalului ”Simfonia Lalelelor”.
Municipalitatea se bucură de relații temeinice de colaborare cu orașele înfrățite, convinsă de faptul că odată cu parteneriatele culturale se consolidează și alte legături reciproc avantajoase în diferite domenii prioritare celor două structuri administrative.






